Welcome Guest ( Log In | Register )

Help | Search | Members | Calendar

-273*С, Абсалютный 0*К
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
KACATKA
Posted: Aug 10 2008, 12:57

Light Bringer

Group: Elite Member
Member No.: 171

Вот недавно показывали фильм (клон The Day After Tomorrow) где прогнозировали похолодание планеты аж до -273*С, американцы даже знали что это абсалютный 0*К, и всего-то замёрзло всё в этой територии как и при других низких температурах. Так вот Я физику помню только школьные материалы (в инсте много прогуливал) и по моим знаниям там ещё кое что должно произайти кроме замерзания: ну остоновка Браунского движения это сомо собой, а не вызовет ли это также остоновку движения электронов вокруг ядра атома??? И если я прав то к каким последсвиям может привести этот процесс?? Просто любопытно у кого какие взгляды на это и насколько не подводят меня мои знания wink.gif

--------------------
Какойнить умний фраз!

Dream_InspectoR
Posted: Aug 10 2008, 13:18

Eye of the Vision

Group: Moderator
Member No.: 614

Оставив в сторону вопрос как может планет на расстоянии 145 млн км от звезды охладиться до абсолютного нуля http://ru.wikipedia.org/wiki/Конден...нштейна .

--------------------
Kill'em!!! Kill'em ALL!!!

KACATKA
Posted: Aug 10 2008, 13:41

Light Bringer

Member No.: 171

Ну земля охлодится настолько само собой не может, и меня интерессовало последствия этого явления. Линк премерно помог, но там больше говорилось об охлаждении конкретного вещества а не вещества вообще, или я был невнимателен и вещество так часто подчёркивалась лишь потому что его было удобно использовать для этого эксперимента?
Помнится в фильме 5-ий Элемент вообще меня убили слова "Сэр у нас одни датчики зашкаливают +5000* а другие -5000*"

--------------------
Какойнить умний фраз!

Agent47
Posted: Aug 10 2008, 16:08

Wise Dreamer

Member No.: 3118

QUOTE (In the immortal words of KACATKA, since Aug 10 2008, 14:41)
Помнится в фильме 5-ий Элемент вообще меня убили слова "Сэр у нас одни датчики зашкаливают +5000* а другие -5000*"

Нееее там говорят "наши датчики сошли сума" smile.gif

Dream_InspectoR
Posted: Aug 10 2008, 16:43

Eye of the Vision

Member No.: 614

РАзные вещества по разному реагируют, некоторые становятся суперпроводниками к примеру, другие сверхтекучими (гелий к примеру), конденсат по-моему про газы.

--------------------
Kill'em!!! Kill'em ALL!!!

DRUID
Posted: Jun 15 2011, 03:37

Wise Dreamer

Member No.: 94

QUOTE (In the immortal words of KACATKA, since Aug 10 2008, 12:57)
Вот недавно показывали фильм (клон The Day After Tomorrow) где прогнозировали похолодание планеты аж до -273*С, американцы даже знали что это абсалютный 0*К, и всего-то замёрзло всё в этой територии как и при других низких температурах. Так вот Я физику помню только школьные материалы (в инсте много прогуливал) и по моим знаниям там ещё кое что должно произайти кроме замерзания: ну остоновка Браунского движения это сомо собой, а не вызовет ли это также остоновку движения электронов вокруг ядра атома??? И если я прав то к каким последсвиям может привести этот процесс?? Просто любопытно у кого какие взгляды на это и насколько не подводят меня мои знания wink.gif

In the spirit of bringing dead topics back to life...

1. Impossible, as mentioned above (and even ignoring the presence of the Sun), because even the universe isn't at 0K(its ~3K) and it would be damn hard for the frozen earth to maintain 0K while the universe around it would be at 3K. For that to happen the Earth should turn into a black hole, and even then its temp would be not absolute 0 but around .01K (according to a wonderful book I've been reading recently (The Black Hole Wars by Leonard Susskind a Stanford Uni. Physics Prof.))

2. 'All electron motion cannot ,in principle, cease since that would violate the Uncertainty Principle, i.e. we would be able to tell with absolute certainty the position of the electron and its velocity(zero in this case). At absolute zero everything reduces to its ground energy state and electrons and atoms will maintain their quantum vibrations.' Again from the book I mentioned above (not saying that's the only source of this information, that's just where I read it)

So, KACATKA, our most dear electrons and protons are safe. Can't risk saying the same thing about ourselves, however.

--------------------
...и там и там земля обычная, и зря что между нами океан...(c)

p.s. When was the last time u did something for the first time?

nop
Posted: Jun 16 2011, 00:13

Wise Dreamer

Member No.: 3143

because even the universe isn't at 0K(its ~3K)

How do you know that?

--------------------
- Но это же противоречит здравому смыслу
- А что такое здравый смысл? - спросил
Путешественник во Времени.

DRUID
Posted: Jun 17 2011, 21:48

Wise Dreamer

Member No.: 94

QUOTE (In the immortal words of nop, since Jun 16 2011, 00:13...)
How do you know that?

As I understand It has been estimated according to Planck's/Wien's Law from the wavelength of cosmic background radiation. Or one could measure the energy radiated by the cosmic microwave background and determine the temperature using Stephan-Boltzmann Law. But the precise measurement is somehow more complicated than this. More information here

The pic shows wavelength-temperature correlation of a blackbody. Generally, if one can measure the wavelength (the peak wavelength), one can estimate the temperature of the source of the radiation (taken from Wikipedia Planck's Law article).

This post has been edited by DRUID on Jun 18 2011, 07:33
Attached Image

--------------------
...и там и там земля обычная, и зря что между нами океан...(c)

p.s. When was the last time u did something for the first time?

Master of Puppets
Posted: Jun 22 2011, 21:13

Eye of the Vision

Member No.: 2067

QUOTE (In the immortal words of nop, since Jun 16 2011, 00:13)
How do you know that?

Isn it supposed to be residual heat from the Big Bang or something?

--------------------
Master of Puppets, I'm pulling your strings, twisting your mind and smashing your dreams!
⠠⠵

8 replies since Aug 10 2008, 12:57 Track this topic | Email this topic | Print this topic

<< Back to Physics

Arminco Global Telecommunications