Welcome Guest ( Log In | Register )

Help | Search | Members | Calendar

Pages: (5) « First ... 2 3 [4] 5   ( Go to first unread post )
Կանաչ խնջույք, go veg
« Next Oldest | Next Newest » Track this topic | Email this topic | Print this topic
Dream_InspectoR
Posted: Oct 15 2008, 18:13

Eye of the Vision

Group: Moderator
Member No.: 614

Ага а то что Каин и Авель приносили жертву это как? Или что Иисус рыбу раздавал?

--------------------
Kill'em!!! Kill'em ALL!!!

LaraG
Posted: Oct 15 2008, 18:47

Wise Dreamer

Group: Elite Member
Member No.: 2796

Все, что убивается для еды и для тепла - оправдано. Если это не занесено в красную книгу, а вам впринципе и без этого есть чем не умереть с голода и не замерзнуть.

Если больше нечем - и на красную книгу плевать.

А при защите - хоть единственный экземпляр в мире..

Рыба словленная и с'еденная - принесла много пользы тому живому существу, которое ее с'ело (хоть и человеку). Да и остальным животным тоже - в ближайшее время охотник сыт и их не с'ест.

А тшац черепашка никому пользы не принесла.

--------------------
...это значит,что мы в Вирте!
Вам предстоит путешествие по тропам собственного сознания - дело достаточно путанное
Я едва дышу. Но вот что я вам скажу: едва - этого все же достаточно...

nep
Posted: Oct 15 2008, 19:13

Wise Dreamer

Member No.: 1435

QUOTE (In the immortal words of Dream_InspectoR, since Oct 15 2008, 18:13...)
Ага а то что Каин и Авель приносили жертву это как? Или что Иисус рыбу раздавал?

Կրոն բավականին բարդ հասկացողություն է, լինելով բաղկացած բազմաթիվ գրքերից հաճախ շատ բաներ հակասում են կամ շատ բաներ ասվում են ոչ բառացիորեն, նաև հավանական է բաղթողումներ, օրինակ կա մի գիրք որը չի ներառվե, որտեղ կա այսպիսի հատված

Не убивайте и не питайтесь плотью невинной жертвы своей, чтобы не стать вам рабами Сатаны. Ибо это путь страданий, и ведет он к смерти. Но исполняйте волю Бога, чтобы ангелы его могли служить вам на пути жизни. Итак, повинуйтесь словам Бога: "Взгляните, я дал вам все травы, несущие зерно, которые по всей земле, и все деревья, несущие плоды, дабы принимали вы в пищу. И каждому зверю земному и каждой птице парящей и всему, что ползет по земле и в чем есть дыхание жизни, дал я все травы зеленые в пищу. Также и молоко всех существ движущихся и живущих на земле должно быть пищей вашей. Так же, как дал я им травы зеленые, даю я вам их молоко. Но плоть и кровь вы не должны есть. И, конечно, потребую я кровь вашу струящуюся, вашу кровь, в которой душа; потребую я всех убитых зверей и души всех убитых людей. И я, Бог ваш, есть Бог сильный и ревностный, отмщающий за беззаконие детям в третьем и четвертом поколении тех отцов, которые питают ненависть ко мне, и дарующий милость тысячам тех, кто любит меня и выполняет заповеди мои. Любите же Бога своего всем сердцем вашим и всей душой вашей и всей силой вашей - это первая и наиглавнейшая заповедь". И вторая: "Возлюби ближнего своего как самого себя".
И после этих слов все оставались в молчании, кроме одного, который воскликнул:
- Что же мне делать, Учитель, если я увижу, как дикий зверь терзает брата моего в лесу? Должен ли я позволить брату моему погибнуть или убить дикого зверя? Не преступлю ли я закон в этом случае?
И Иисус ответил:
- Было сказано: "Всех зверей, живущих на земле, и всех рыб морских и всех птиц парящих отдаю я во власть вам". Истинно говорю вам, из всех существ, живущих на земле, только человека Бог создал по своему подобию. И потому звери для человека, а не человек для зверей. Значит, убивая дикого зверя, чтобы спасти жизнь своего брата, ты не преступаешь закон. Ибо истинно говорю вам, человек более велик, чем зверь. Но если кто убивает зверя без причины, когда зверь не нападает на него, а из-за желания убить или ради мяса его или ради шкуры его или ради клыков его, то совершает он зло, ибо сам превращается в дикого зверя. И конец его будет таким же, как конец диких зверей.
Затем другой сказал:
- Моисей, величайший человек Израиля, разрешал нашим прадедам есть плоть чистых зверей и запрещал лишь плоть зверей нечистых. Почему же ты запрещаешь нам плоть всех зверей? Какой закон от Бога? Моисея или твой?
И Иисус ответил:
- Бог дал через Моисея десять заповедей вашим прадедам. "Эти заповеди тяжелы", - сказали они и не смогли сдержать их. Когда Моисей увидел это, он исполнился жалостью к своему народу, и не хотел он его гибели. И дал он им десять раз по десять заповедей. Ибо тот, чьи стопы крепки как гора, не нуждается в костылях, но тот чьи члены дрожат, с помощью костылей передвигается лучше, чем без них. И Моисей сказал Господу: "Сердце мое полно скорби, ибо народ мой погибнет. Ибо им не хватает знания и не способны понять они твоих заповедей. Они подобны малым детям, которые ещё не могут понять слов своего отца. Позволь мне, Господи, дать им другие законы, чтобы не погибли они. Если они не могут быть с тобой, Господи, пусть же не будут они против тебя, чтобы могли они поддержать себя, и когда время придет и созреют они для слов твоих, раскрой для них свои законы". И с этой целью разбил Моисей два куска камня, на которых были начертаны десять заповедей и вместо них дал десять раз по десять. Из этих десять раз по десять книжники и фарисеи сделали сто раз по десять заповедей. И они возложили невыносимую ношу на ваши плечи, такую, какую они сами не в силах вынести. Ибо чем ближе заповеди к Богу, тем меньше их нужно нам. И чем дальше они от Бога, тем больше их нужно нам. Поэтому законы фарисеев и книжников неисчислимы, законов Сына Человеческого семь, ангелов - три, Бога - один.
- Поэтому я учу вас лишь тем законам, которые вы можете понять, чтобы вы могли стать людьми и следовать семи законам Сына Человеческого. Тогда ангелы Отца Небесного также раскроют вам свои законы, чтобы святой дух Бога мог снизойти на вас и привести к его закону.
И все были изумлены его мудростью и спросили его:
- Продолжай, Учитель и обучи нас всем тем законам, которые мы можем воспринять.
И Иисус продолжал:
- Бог заповедовал нашим предкам: "Не убий". Но сердца их ожесточились, и они стали убивать. Тогда Моисей решил, что они не должны по крайней мере убивать людей и дозволил им убивать зверей. И тогда сердца ваших предков ожесточились еще больше, и стали они убивать людей, равно как и зверей. Но я говорю вам, не убивайте ни людей, ни зверей, ни то, что станет пищей вашей. Ибо если вы принимаете живую пищу, она наполняет вас жизнью, но если вы убиваете свою пищу, мертвая пища убьёт также и вас. Ибо жизнь происходит только от жизни, а от смерти всегда происходит смерть. Ибо всё, что убивает вашу пищу, также убивает и ваши тела. А всё, что убивает ваши тела, убивает также и ваши души. И тела ваши становятся тем, что есть пища ваша, равно как дух ваш становится тем, что есть мысли ваши. Потому не принимайте в пищу ничего, что было разрушено огнем, морозом или водой. Ибо обгоревшая, сгнившая или замороженная пища также сожжет, разложит или обморозит ваше тело. Не уподобляйтесь глупому землепашцу, который засеял свою землю проваренными, замороженными и сгнившими семенами. И когда пришла осень, ничего не уродилось на полях его. Огромно было его горе. Но будьте подобны землепашцу, который засеял свое поле живыми семенами, и поле его уродило живые колосья пшеницы, и в сотню раз больше, чем он посадил. Ибо истинно говорю вам, живите лишь огнем жизни и не готовьте пищу свою с помощью огня смерти, который убивает вашу пищу, ваши тела и также ваши души.

http://bibliotekar.ru/0evangelieEsseev.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Gospel_of_Thomas

ուզում եմ ասել իրականում կրոն(ները) բավականին խճճված բաներ են և շատ հաճախ մարդիկ փորձելով օգտագործել իրենց շահերով էլ ավելի էն ամեն ինչ բարդացրել

Dream_InspectoR
Posted: Oct 15 2008, 19:27

Eye of the Vision

Я о том что последний аргумент который надо приводить в беседах, где люди пытаются применить логику это библия.
Кстати то что ты привел - апокриф, что вполне согласуется с товими речами в стиле Свидетелей smile.gif

--------------------

nep
Posted: Oct 15 2008, 20:02

Wise Dreamer

QUOTE (In the immortal words of Dream_InspectoR, since Oct 15 2008, 19:27...)
Я о том что последний аргумент который надо приводить в беседах, где люди пытаются применить логику это библия.
Кстати то что ты привел - апокриф, что вполне согласуется с товими речами в стиле Свидетелей smile.gif

ես ել ասում եմ որ աստվածաշունչը շատ մեծ գիրք ա, որ մի հոգի կարողանա ամեն ինչ իմանա ու հասկանա.եթե ուզում ես լուրջ ուսումնասիրություններ նայի լինքերով ու կգտնես 8 կրոնի համեմատությունը բուսակերության մասով
իսկ իմ խոսքերը նման են վկաներին թե մուսուլմաներին թե սինտոիստներին դա չեմ կարծում ինչ որ դեր ա խաղում.. ու նորից եմ կրկնում, որ իմ կուլտուրան թույլ չի տալիս պատասխան համեմատություներ անել..
եթե քեզ այնքան խոստովանել որ միս ուտելը հաճույքի պռոցես ա դարելայլ ոչ գոյատեվելու ձև ապա խնդրեմ գտի քեզ հազար ու մի արդարացում`
գուցե կենդանիներն են արհեստական, գուցե նրբերշիկները սպանված կենդանիներ չեն այլ հատուկ մսանյութից, գուցե nep-ը ֆանատ ա կամ վկա կամ վամպիր, գուցե պետք է անել ինպես բոլորը
եթե քեզ հարմար ա եղի նյութապաշտ կարևորը մարդ գոհ ըլնի կյանքից smile.gif դու գոհ ես քո ձևով ուրիշը գոհ է իր ձևով..

Dream_InspectoR
Posted: Oct 15 2008, 22:32

Eye of the Vision

Апокриф это не вера и здесь уж точно не аргумент smile.gif И оправданий я себе не ищу, оправдания ищут виноватые.

--------------------

KACATKA
Posted: Oct 16 2008, 00:43

Light Bringer

Member No.: 171

Shutvanic chei mtel forum, nencvor sksem skzberic:

ete mard orinak cnvi u mecana bantum da chi nshanakum vor na arhestakan mard e, mard e aprac vat paymanerov
nuyn el kendaninerin e verabervum

Yete mard@ cnvi palatnerum u apri tagavori pes, ameninchov apahovvac, snundn u paymanner@ apahovac, u heto ed mardun gces "banvori" kyanqi mech, apa na chi karoghana goyatevel et kyanqum u "banvorneri" ashxarhum inq@ khamarvi voch pitani eyak, arhestakan ararac. Du qani tesaki vochxar u kov u hav gites vor aprumen kam karoghen aprel bnutyan mech??? Dra hamar el yes arhstakan em hamarum en kendaninerin voronq aprumen arhestakan paymannerum.
kbacatres incha nshanakum havasaracnel ? es gtnum em vor mardik u kendaninere tarber eakneren, tarber ynkalumnerov.. bayc mianshanak nrank havasar chen ireri ev im karciqov nranc petk chi hachuyqi hamar spanel u xorovac sarqel.

ay aystegh:
մի ժամանակ հիտլերը հրեաների կյանքի իմաստն է որորշել իսկ թուրքերը հայերի և դա ոչ մի լավ բանի չի բերել, իմ կարծիքով պետք չի արհեստականորեն հորինել էակի ապրելու իմաստը լինի դա կենդանի թե մարդ. և

xosq@ gnum er kendanineri kyanqi imasti masin isk du asumes hitler@ hryaneri kyanqi imastner voroshel, voric yes yentadrum em vor qo hamar tarberutyun chka te kendanu masina xosq@ te mardu....
Հենց այս պահին ով գիտի ինչ գազան դաժանորեն հոշոտում իր զոհին:

դա բնությունն է, ինչպես ասացի արդեն ես դեմ չեմ բնության բնական կաննոներին.. և կարող եմ ավելացնել որ այդ գազանը հոշոտում է իր զոհին սնվելու համար և ոչ հաճույքի համար:

El inchu es dem gnum ayn bnutyan kanonin vor mard@ snvum e yev busakan yev kendanakan snundov?? Yete da bnutyan@ dem liner mard@ bnutyunic trvac ayd h@naravorutyun@ cher unena vor kendanakan snund uter, te yes sxalvum em??
ինչ վերաբերվում է հոգուն.. միս չուտելը թույլ է տալիս ավելի անկեղծ լինել ինքտ քո հանդեպ..այսինքն ԵՐԲ գիտակցում ես, որ այս քո ուտելու համար սպանվել է կենդանի հիմնականում փորձում ես քեզ արդարացնել որ այդպես ել պետք էր լիներ..և դա նորմալ է, քանի որ ընդունելը որ դա անարդար որոշում է եղել դժվար է..
բայց երբ ուզում ես ազատվել ստրեսներից դեպրեսիաներից կամ ուզում ես ստեղծագործել, նկատում ես որ պակասը կա անկեղծության...
ես չեմ ասում որ միս չուտելով մարդ աստված է դառնում, չե ուղղակի մի քայլ առաջ է ինքնաճանաչման գործում..իսկ ճանապարհը առաջ անծայրածիր է

Yes indz chem xabum te im mis utel@ da anhrajesht dajanutyn e yev taqcnum em vor da anardar e: Ayd kendanin aprelu, mecanalu, snvelu, inchu voch mortvelu yev im snund darnalu hamar inchvor mard kam mardik qrtinq en tapel, zrkumner en krel vor irenc janqeri ardyunqum apren yev goyateven. Yes ayd mardkanc qrtinqi poxaren tvel em nranc im qrtinqi, ashxatanqi u janqeri ardyunq@ poghi tesqov. Inch anardarutyan masin e xosq@??? Te du uzum es vor ed mardik tanjven pahen mecacnen ed kendaninerin u bac toghnen azatutyun vor dranq iranc kayferov frfran??? Djvar te inchvormek@ chgiti aystegh vor kyanqum vorqan trvac e eakin, nuynqani bazmapatik@ pahanjvum e nranic, aylapes ayd eak@ vnasatu e darnum. Hima ed xexch anasunnerin trvac e bavakanin shat baner, vori dimac nrancic pahanjvum e @ndhamen@ irenc marmin@, ayn el bavakanachap kyanq apreluc heto... Da amena ejan u "harmarot" ginn e vor nranq karogh en tal irenc trvaci hamemat... Isk du pahanjum es vor menq nrancic urish gin vercnenq, vochte nranc marmin@ u kyanq@. Qo karciqov inch poxhatucum karogh en nranq mucel yete voch da?? Miguce mtavor ashxatanqov karoghanan poxhatucel?? kam inchvor ogtavet fizikakan ashxatanqov??? Yete voch apa bac toghnenq nranc togh gnan azat bnutyun, tesnenq qanis@ yev vorqan yerkar kdimana aranc arhestakan paymanneri?? Yev qanis@ kveradarnan irenc "dahichneri" mot???
մի մոռացի, որ աստվածաշնչում գրված է "Մի Սպանիր!" այլ ոչ "մի սպանիր մարդուն"

mi moracir vor ayntegh nayev grvac e vor "amen inch vor steghcvac e talis em qez, gna yev vayelir (te karavarir, chem hishum)", yev nayev grvac e vor kendaniner@ anhogi eakner en. Inchpes asvel er minchev indz: kendaniner@ amen inch inch anum en, anum en bnazdabar, yev da carayum e inchvr npataki hamar, inch emocianeri masin e xosq@ gnum??? Da zut mardkayin motecum e kendaninerin mardkayin hatkutyunner tal@. Nuynisk papkamazik pisik@ yerb motenum e dzez u sksum e qsmsvel dzer votqerin, da nranic che vor na urax e dzez tesnel, kam gjvum e dzer hamar, dranov na ir hotn e toghnum dzer vra nshelov vor duq ir teritoriayi mi masn eq kazmum biggrin.gif
Կրոն բավականին բարդ հասկացողություն է, լինելով բաղկացած բազմաթիվ գրքերից հաճախ շատ բաներ հակասում են կամ շատ բաներ ասվում են ոչ բառացիորեն, նաև հավանական է բաղթողումներ, օրինակ կա մի գիրք որը չի ներառվե, որտեղ կա այսպիսի հատված

dra hamar el chi nerarvel wink.gif

To: Dreamins
Кстати то что ты привел - апокриф, что вполне согласуется с товими речами в стиле Свидетелей

Imijayloc inchi verchi argument, da bavakanin el karogh e skzbnakan yev himnakan argument linel, qanivor dranic aveli lav grvacq goyutyun chuni Astco steghcac ashxarhum xaxaghutyan mech aprelu hamar.

P.S.

nep yete gaxtniq chi du inch havati es davanum??? Naxord xosakcutyunneric mekum nshel eir "im kronakan motecumnere sovorakan en", yete kareli e aveli konkret smile.gif

--------------------
Какойнить умний фраз!

Dream_InspectoR
Posted: Oct 16 2008, 11:49

Eye of the Vision

Касатка библия была первым и единственным аргументом в средние века, сейчас основной аргумент у мусульман - Коран. К чему это приводит сам знаешь. В библии много логических противоречий, а теория мат. логики доказывает, что если есть хотя бы одно, то в рамках теории можно доказать все что угодно. Чем собственно священники и пользуются, так что не надо про Библию и мудрость веков. Что-то почерпнуть можно конечно, но я бы не относился ко всему что написано там как к истине в последней инстанции smile.gif

--------------------

nep
Posted: Oct 18 2008, 11:49

Wise Dreamer

Ըհըն~ շաբաթ օրը եկավ, սկսեմ պատասխանել smile.gif մինչ այդ մի հետաքրքիր փոփոխությունի մասին ել ասեմ , միս ընդհանրապես չուտելուց հետո շատ ուժեղացել է հոտառության զգացմունքը մի կողմից լավ է իսկ մյուս կողմից վատ` քանի որ հաճախ նկատում ես թե ինչքան փտած և հին միս է ուտում որևէ մարդ և դա ընդհանրապես չգիտակցելով:

Yete mard@ cnvi palatnerum u apri tagavori pes, ameninchov apahovvac, snundn u paymanner@ apahovac, u heto ed mardun gces "banvori" kyanqi mech, apa na chi karoghana goyatevel et kyanqum u "banvorneri" ashxarhum inq@ khamarvi voch pitani eyak, arhestakan ararac. Du qani tesaki vochxar u kov u hav gites vor aprumen kam karoghen aprel bnutyan mech??? Dra hamar el yes arhstakan em hamarum en kendaninerin voronq aprumen arhestakan paymannerum.

լոլ քեզ թվում ա են կենդանիները որոնցից ստանում են նրբերշիկները ապրում են պալատներում huh.gif այստեղ կարող ես տեսնել վիդեոն http://fr.youtube.com/watch?v=F-swIk7oAQE թե ինչպիսի դրախտում են ապրում կենդանիները:
իսկ ազատ կենդանիներ կան.. օրինակ Հնդկաստանում որտեղ քիչ թե շատ հարգված են կենդանիները տարբեր տեսակի ազատ ապրող կենդանիներ կտեսնես այդ թվում նաև կով.

xosq@ gnum er kendanineri kyanqi imasti masin isk du asumes hitler@ hryaneri kyanqi imastner voroshel, voric yes yentadrum em vor qo hamar tarberutyun chka te kendanu masina xosq@ te mardu....

խոսքը գնում է դաժանության մասին , և ինչպես է մի տեսակի ագռեսիան ձևափոխվում շատ հանգիստ ուրիշ ձևի այսինքն Մարդ->Կենդանի հարաբերությունը շատ հաճախ տեղափոխվում է Մարդ<->Մարդ հարաբերություն, և այդ իսկ պատճառով զարմանալի չի մարդկանց փսիխոզը և բռնություն բռնկումը:Ինչպես տեսնում ես չեմ հավասարեցնում այլ ուղղակի տարբեր տեսակ ագրեսիաների տրամաբանական կապն եմ ցույց տալիս:

El inchu es dem gnum ayn bnutyan kanonin vor mard@ snvum e yev busakan yev kendanakan snundov?? Yete da bnutyan@ dem liner mard@ bnutyunic trvac ayd h@naravorutyun@ cher unena vor kendanakan snund uter, te yes sxalvum em??

ետ դեպքում ինչու մարդկանց չես ուտւմ? չե որ բնությունը այդ հնարավորությունը տալիս է, կրկնում եմ ես չեմ հավասարեցնում ուղղակի ցույց եմ տալիս որ մարդու հնարավորությունները շատ ավելի շատ են.. բայց մարդ նախընտրում է սահմանափակել իր հնարավորությունները:

Yes indz chem xabum te im mis utel@ da anhrajesht dajanutyn e yev taqcnum em vor da anardar e: Ayd kendanin aprelu, mecanalu, snvelu, inchu voch mortvelu yev im snund darnalu hamar inchvor mard kam mardik qrtinq en tapel, zrkumner en krel vor irenc janqeri ardyunqum apren yev goyateven. Yes ayd mardkanc qrtinqi poxaren tvel em nranc im qrtinqi, ashxatanqi u janqeri ardyunq@ poghi tesqov. Inch anardarutyan masin e xosq@???

գուցե, նախ պետք է գիտակցել..հետո թաքցնել:
օրինակ /մարիխուանա/ ծղոխները կամ խրոնիկ ալկոհոլիկները կամ քիլլեր վարձողները նույնպես կարող են ասել, որ իրենց արդար քրտինքով ընդամենը գնում են ուրիշի արդար քրտինքով արած գործը և որ մի վատ բան չեն տեսնում, և ավելին եթե չգնեին խեղճ մարդիկ սովիծ կմեռնեին և դա անարդար կլիներ:

Te du uzum es vor ed mardik tanjven pahen mecacnen ed kendaninerin u bac toghnen azatutyun vor dranq iranc kayferov frfran??? Djvar te inchvormek@ chgiti aystegh vor kyanqum vorqan trvac e eakin, nuynqani bazmapatik@ pahanjvum e nranic, aylapes ayd eak@ vnasatu e darnum. Hima ed xexch anasunnerin trvac e bavakanin shat baner, vori dimac nrancic pahanjvum e @ndhamen@ irenc marmin@, ayn el bavakanachap kyanq apreluc heto...

մարդիկ առանց այդ ել քիչ բան չեն ստանում կենդանիներից կաթ, մեղր, բուրդ և այլն , իսկ հորթի մսի դեպքում կավ հավի ճուտի դեպքում երևի նույնպես բավականաչափ ապրում են?

mi moracir vor ayntegh nayev grvac e vor "amen inch vor steghcvac e talis em qez, gna yev vayelir (te karavarir, chem hishum)"

և? կառավարելը կամ վայելելը չի նշանակում սպանել

yev nayev grvac e vor kendaniner@ anhogi eakner en.

օհօհօ Հոգի, իսկ ինչ է նշանակում հոգի? ինչ է դա?

Inchpes asvel er minchev indz: kendaniner@ amen inch inch anum en, anum en bnazdabar, yev da carayum e inchvr npataki hamar, inch emocianeri masin e xosq@ gnum??? Da zut mardkayin motecum e kendaninerin mardkayin hatkutyunner tal@.

իսկ ինչով է հակասում բնազդը զգացմունքին? օրինակ ես եթե ինչ որ դրական բան եմ տեսնում բնազդաբար ժպտում եմ, եթե ողբալի բանեմ տեսնում բնազդաբար տխրում եմ.. նույն ել իմ շունը եթե լավ բանա լինում օրինակ հեռու ճանապարհ գնալ կամ մոտից մարդկանց հանդիպել ինքը ուրախանում է, ավելին շունը կարողանում է ընկերանալ, նեղանալ, տխրել, ոգևորվել, ձևացնել, ընկերներին պաշտպանել և այլն.. չգիտեմ գուցե դու շուն չես պահել կամ քիչես կենդանիների հետ շփվել, բայց ես ավելի քան 10 տարի շփվել եմ ու ըստ իս փորձել իրանց նմանացնել մսանյութից պատրաստված ռոբոտներին ուղղակի լուրջ չի:

dra hamar el chi nerarvel

գուցե, չգիտեմ, մեջբերվածը ինչ որ գրքի ինչ որ հատված էր որը ամբողջովին չեմ կարդացել:

Касатка библия была первым и единственным аргументом в средние века, сейчас основной аргумент у мусульман - Коран. К чему это приводит сам знаешь. В библии много логических противоречий, а теория мат. логики доказывает, что если есть хотя бы одно, то в рамках теории можно доказать все что угодно. Чем собственно священники и пользуются, так что не надо про Библию и мудрость веков.

համամիտ եմ` կրոնական, փիլիոսփայական, գեղարվեստական աշխտանք պետք ա հասկանալ սրտով և եթե դա այդպես լիներ` կրոնը չեր օգտագործվի անձնական շահերի համար և չեր լինի ինկվիզիցիա, խաչակրաց արշավներ, ջիհադ և այլ նման բաներ:

Что-то почерпнуть можно конечно, но я бы не относился ко всему что написано там как к истине в последней инстанции

իմ կարծիքով կարդալով որևէ աշխատանք էականը ավելի շատ միտքն է քան այն տեղի է ունեցել թե չե, այսինքն կարևորը, որ մարդ կարդալով և ընկալելով միտքը ինքն իր մեջ փորձի տարբեր ձևերով մեկնաբանել այն, ընդլայնելով իր մտահորիզոնը և պատկերացումները:

nep yete gaxtniq chi du inch havati es davanum??? Naxord xosakcutyunneric mekum nshel eir "im kronakan motecumnere sovorakan en", yete kareli e aveli konkret

KACATKA իսկ քեզ ինչ է թվում որն է Հայաստանում սովորական, ընդունված կրոկը? կարող ա Իսլամնա? կամ Բուդդիզմը??
թե Քրիստոնեությունը /Հայկական Առաքելական/ ? եթե չգիտես ապա ասեմ, որ վերջին տարբերակն է ճիշտը, որին էլ ես դավանում եմ:

Բայց կարծես թե, ես թեման իմ մասին չե?!

Ոնց հասկացա չկարողանալով ոչ մի սկզբունքային վատ կողմ գտնել միս չուտելու մեջ, դուք փորձում եմ գտնել այն կոնկրետ անձի մեջ, պիտակավորելով ոչ ադեկվատ ռադիկալ եհովայի վկա, իհարկե դա վիրավորական ա, ինչ ասեմ ուղղակի մանկապարտեզ է, ավելին չեի էլ սպասում ձեզնից:

Master of Puppets
Posted: Oct 18 2008, 17:58

Eye of the Vision

Member No.: 2067

ետ դեպքում ինչու մարդկանց չես ուտւմ? չե որ բնությունը այդ հնարավորությունը տալիս է, կրկնում եմ ես չեմ հավասարեցնում ուղղակի ցույց եմ տալիս որ մարդու հնարավորությունները շատ ավելի շատ են.. բայց մարդ նախընտրում է սահմանափակել իր հնարավորությունները:

Как раз насчет людоедства ты не прав. Погугли на предмет "прионные заболевания".

--------------------
Master of Puppets, I'm pulling your strings, twisting your mind and smashing your dreams!
⠠⠵

Dream_InspectoR
Posted: Oct 18 2008, 19:08

Eye of the Vision

համամիտ եմ` կրոնական, փիլիոսփայական, գեղարվեստական աշխտանք պետք ա հասկանալ սրտով և եթե դա այդպես լիներ` կրոնը չեր օգտագործվի անձնական շահերի համար և չեր լինի ինկվիզիցիա, խաչակրաց արշավներ, ջիհադ և այլ նման բաներ:

Понимать надо головой, а не другими частями тела. тем более такие опасные книги.

Насчет обьективных причин есть мясо или не есть, их столько же сколько обьективных причин кушать или не кушать сметану, хочешь ешь не хочешь не ешь... Все равно некоторыйе будут утверждать что она мегаполезна, а другие что там столько жира и холестерина что копыта откинешь и никто никого не убедит. Пока меня не принуждают есть только растительную пищу я ничего против вегетарианцев не имею, когда светлые идеи тихого вегетарианства вырастают в запреты ядерной энергетики и генных исследований - то я имею все против таких светлых идей smile.gif

Не хочу никого обидеть но для меня это выбор быть овцой или волком к примеру, хотя наша светлая книга и проповедует быть овцой, я с этим в корне не согласен.

Всеядность человека - гигантское эволюционное преимущество дающее ему возможность жрать все то можно. Рекомендую проповедовать вегетарианство у эвенков. У них вообще ничего не растет smile.gif

--------------------

Dream_InspectoR
Posted: Oct 18 2008, 19:18

Eye of the Vision

Извиняюсь конечно за намек на иеговистов, неправ скорее всего принзаю.

--------------------

KACATKA
Posted: Oct 18 2008, 21:13

Light Bringer

Member No.: 171

Voroshel ei chsharunakel bayc stipvac em....

Es angam shablon cherevalu hamar sksem verjic:

Ոնց հասկացա չկարողանալով ոչ մի սկզբունքային վատ կողմ գտնել միս չուտելու մեջ, դուք փորձում եմ գտնել այն կոնկրետ անձի մեջ, պիտակավորելով ոչ ադեկվատ ռադիկալ եհովայի վկա, իհարկե դա վիրավորական ա, ինչ ասեմ ուղղակի մանկապարտեզ է, ավելին չեի էլ սպասում ձեզնից:

Es xosqerov du es viravorum @nd vorum anhimn qanivor vochvoq deryevs qez chi pitakavorel, u yes uzum ei chshtel hec qo voch adekvat u radikal pahvacqi himan vra steghcvac kaskacneric drdvac. Baci ayd yes harcer em talis qez u karciqem kazmum busakerutyan masin qeznic vorovhetev stegh urish mardik chkan voronq motenan ays harcin qo tesankyunic, vor karoghanam harcer tal nayev nranc, aynpes vor uzac chuzac ays teman ays forumum minchev tvyal pah@ ughakioren kapvac e qo andzi het, te heto inch klini arden astvac giti.

KACATKA իսկ քեզ ինչ է թվում որն է Հայաստանում սովորական, ընդունված կրոկը? կարող ա Իսլամնա? կամ Բուդդիզմը??
թե Քրիստոնեությունը /Հայկական Առաքելական/ ? եթե չգիտես ապա ասեմ, որ վերջին տարբերակն է ճիշտը, որին էլ ես դավանում եմ:

Derzim Odnako....
Yes normal havat hamarum em voch satayakan, voodooakan, busakerapashtakan yev ayl aydpisi sheghvacutyunner. Du karogh es aprel hayastanum yev normal hamarel vor du katolikes hamarelov vor cankacac qristoneutyun normal e, du karogh es aghandavor linel yev normal hamarel qo aghand@ normal e qanivor musulman ches kam voodooist, du karoghes linel buddist yev normal hamarel qanivor du satanist ches, yes chgitem qo ashxarahayacner@ qo kroni handep dra hamar el chshtum em... Husov em aveli manramasnelu kariq chka es temayov...
իսկ ինչով է հակասում բնազդը զգացմունքին?

chhakasel chi nshanakum nuyn ban@ linel...
օհօհօ Հոգի, իսկ ինչ է նշանակում հոգի? ինչ է դա?

Yete du pndum es vor Araqelakan yekeghecu qristonya es inchpes nayev yes uremn mer patkeracumner@ ayd harcum nuynnen yev kariq chem tesnum qez nerkayacnelu im karciq@.
և? կառավարելը կամ վայելելը չի նշանակում սպանել

Nshanakum e nayev spanel hanun inchvor npataki, asenq utelu wink.gif (animast spanel@ yes nuynpes chem @ndunum)
մարդիկ առանց այդ ել քիչ բան չեն ստանում կենդանիներից կաթ, մեղր, բուրդ և այլն , իսկ հորթի մսի դեպքում կավ հավի ճուտի դեպքում երևի նույնպես բավականաչափ ապրում են?

kyanqi anardarutyun@ bolorin e verabervum, nuynisk chuterin u horterin, bolori baxt@ chi vor berum e wink.gif

գուցե, նախ պետք է գիտակցել..հետո թաքցնել:

krkin viravorum es u krkin anhimn qanivor yes vochmi himq chem tvel yentadrelu te yes stegh aranc gitakcelu em xosum mis utelu masin, kam angitakcabar em mis utum, vor mi hatel uzumes hamozel te du aveli lav es haskanum qan yes te inchnem yes gitakcum inch@ taqcnum inqs indzanic???

օրինակ /մարիխուանա/ ծղոխները կամ խրոնիկ ալկոհոլիկները կամ քիլլեր վարձողները նույնպես կարող են ասել, որ իրենց արդար քրտինքով ընդամենը գնում են ուրիշի արդար քրտինքով արած գործը և որ մի վատ բան չեն տեսնում, և ավելին եթե չգնեին խեղճ մարդիկ սովիծ կմեռնեին և դա անարդար կլիներ:

qo berac orinakner@ kareli e hamarel cayraheghutyunner im handep qanivor im pahvacqic vochinch chi nshum (ruseren namekayet) vor yes patkanum em aydpisinneri sharqin, hetevabar hamematelov indz aydpisinneri het, chmoranam nshem vor krkin anhimn, qo gracner@ viravoranqi tesq en stanum...
ետ դեպքում ինչու մարդկանց չես ուտւմ? չե որ բնությունը այդ հնարավորությունը տալիս է

Mardu mis chem utum vortev ayd depqum mard e spanvum, isk da im xghchi vra azdum e qani vor mard@ hogevor eak e, vochte anhogi anasun.
, կրկնում եմ ես չեմ հավասարեցնում ուղղակի ցույց եմ տալիս որ մարդու հնարավորությունները շատ ավելի շատ են.. բայց մարդ նախընտրում է սահմանափակել իր հնարավորությունները:

porcum em haskanal qo grac@... mardu h@naravorutyunner@ aveli shat en (mard@ karoghe utel yev mis yev busakan kerakur), bayc mard@ porcum e sahmanapakel ir h@naravorutyunner@ (aysinqn utum e miayn mis u busakan kerakur) yev du da hamarum es sxal??? Aysinqn mard@ ir h@naravorutyunner@ chsahmanapakelu hamar piti uti miayn busakan kerakur ??? O_o
խոսքը գնում է դաժանության մասին , և ինչպես է մի տեսակի ագռեսիան ձևափոխվում շատ հանգիստ ուրիշ ձևի այսինքն Մարդ->Կենդանի հարաբերությունը շատ հաճախ տեղափոխվում է Մարդ<->Մարդ հարաբերություն, և այդ իսկ պատճառով զարմանալի չի մարդկանց փսիխոզը և բռնություն բռնկումը:Ինչպես տեսնում ես չեմ հավասարեցնում այլ ուղղակի տարբեր տեսակ ագրեսիաների տրամաբանական կապն եմ ցույց տալիս:

da qo andznakan diagnozn e mardkayin psixozi masin??hogebani krtutyun unes te pilisopaneri grvacqner es shat kardum?? wink.gif
լոլ քեզ թվում ա են կենդանիները որոնցից ստանում են նրբերշիկները ապրում են պալատներում  այստեղ կարող ես տեսնել վիդեոն http://fr.youtube.com/watch?v=F-swIk7oAQE թե ինչպիսի դրախտում են ապրում կենդանիները:
իսկ ազատ կենդանիներ կան.. օրինակ Հնդկաստանում որտեղ քիչ թե շատ հարգված են կենդանիները տարբեր տեսակի ազատ ապրող կենդանիներ կտեսնես այդ թվում նաև կով.

hamematac te inch e spasvum nranc azat bnutyunum: AYO palatnerum...
... ayd tvum MENAK kov. Ba mnacac@?
ինչ ասեմ ուղղակի մանկապարտեզ է, ավելին չեի էլ սպասում ձեզնից:

Inch asem uzumes mecavari hetd shpvenq bayc inqd der nayumes ashxarhin vardaguyn aknocnerov u payqarum es hanun ham@ndhanur xaghaghutyan u yerjankutyan aranc xor@ mtacelu bun patcharneri masin, du @ndhamen@ porcum es veracnel hetevanqner@ kendanaspanutyan, aranc mtacelu te inchu en mardik pahum anasunner poxaren@ dranc tegh@ dashter canelu. Mtacumes yete yerkragund@ sarqen art, et snund@ kheriqi vor saghin uteliqi pahanjner@ bavarari?? Menak chberes vegetarianecneri tvyalner te kheriqi, teche enqan hashvarkner kan voronc hashvarknerov himikva resursner@ apagayin chi heriqi ur mnac msic hrazarvel... Te qo hamar da karevor chi, @ndhamen@ qo xighch@ hangist @lni vor kendani chspanecin... Alarum es, kam ches karoghanum (kyanqi porc chi heriqum, ayl vochte mtavor unakutyun) mtaces bun patcharneri masin u dranc dem payqares ayl vochte hetevanqneri...

--------------------
Какойнить умний фраз!

nep
Posted: Oct 18 2008, 21:18

Wise Dreamer

QUOTE (In the immortal words of Dream_InspectoR, since Oct 18 2008, 19:08)

Понимать надо головой, а не другими частями тела. тем более такие опасные книги.

Насчет обьективных причин есть мясо или не есть, их столько же сколько обьективных причин кушать или не кушать сметану, хочешь ешь не хочешь не ешь... Все равно некоторыйе будут утверждать что она мегаполезна, а другие что там столько жира и холестерина что копыта откинешь и никто никого не убедит. Пока меня не принуждают есть только растительную пищу я ничего против вегетарианцев не имею, когда светлые идеи тихого вегетарианства вырастают в запреты ядерной энергетики и генных исследований - то я имею все против таких светлых идей smile.gif

Не хочу никого обидеть но для меня это выбор быть овцой или волком к примеру, хотя наша светлая книга и проповедует быть овцой, я с этим в корне не согласен.

Всеядность человека - гигантское эволюционное преимущество дающее ему возможность жрать все то можно. Рекомендую проповедовать вегетарианство у эвенков. У них вообще ничего не растет smile.gif

Իհարկե ամեն մենկը ունի իր որոշումը ունի և իր աշխարահայացը ըստ որի էլ առաջ է շարժվում, եթե այդպես չլիներ լրիվ մարդիկ նույնը կլինեին:
ֆորում էլեկտրոնային շփվելու միջոց է ու կարդալով հայտարարությունը գուցե ոմանք ունենալով միևնույն կարծիք զգան որ մենակ չեն, դրա համարել այն տեղադրվեց../քաղաքակիրթ/ քննարկումնել կարծում եմ վատ բան չե:Ու հիշացնեմ, որ ես չեմ քարոզում, և ես քննարկումը ես չեմ սկսել...

nep
Posted: Oct 18 2008, 21:23

Wise Dreamer

QUOTE (In the immortal words of Dream_InspectoR, since Oct 18 2008, 19:18)
Извиняюсь конечно за намек на иеговистов, неправ скорее всего принзаю.

չգիտեմ երևի քո մոտ դա սովորություննա անպատասխանատու բաներ գրել, բայց ես բնամարդ բլոգի հեղինակ չեմ
և մինչև նման պռովոկացիան քոմենթնը/ http://kornelij.livejournal.com/455535.html / թողնելը երկու անգամ մտածիր:

Dream_InspectoR
Posted: Oct 19 2008, 00:33

Eye of the Vision

Что думаю то и пишу. Несколько раз заметил копипейст оттуда сюда или наоботор на этом основании и написал. Более того там не написано ничего того что не написано здесь. Так что в отличие от пинателей черепашек и людей их покрывающих стесняться мне нечего smile.gif

--------------------

nop
Posted: Oct 19 2008, 00:46

Wise Dreamer

Member No.: 3143

Skzbic kardum em, hasa stex u haskaca vor teman plavni poxvuma, isk hima arden ancela andznakani.
Hakirch im karciq@ asem:
Es hamarum em vor caxik@, kov@, mard@ ev mnacac@ bnutyan mas en kazmum u iraric chen tarbervum et imastov, u ete vochxar mortel@ vata, apa vata nayev kanachi qaxel@ (inchpes nayev mard spanel@). Ete sksenq mtacel kendanineri mexk linelu u chlinelu masin, piti voch shnchenq voch qaylenq ev ayln, vorovhetev shnchelu jamanak toqer en "lcvum" liq@ mikroskopik chaperi kendani eakner (bacatreq te inchov en nranq pakas havic) u mernum, qaylelu jamanak trorum enq liq@ mrjun, voronq i dep noric voch mi banov pakas chen havic, krisner@ vor vnas en talis gyoxatntesutyan@, eli kendaniner en u mexk en, chanj@ vor nerverit azduma, chpetqa satkacnes, vorovhetev mexka...
Jogum eq inch "himarutyuna"?

Mi xosqev chem voxjunum mis chutelu gaxapar@ u hamarum em armatapes vtangavor bolor imastnerov biggrin.gif

մինչ այդ մի հետաքրքիր փոփոխությունի մասին ել ասեմ , միս ընդհանրապես չուտելուց հետո շատ ուժեղացել է հոտառության զգացմունքը մի կողմից լավ է իսկ մյուս կողմից վատ` քանի որ հաճախ նկատում ես թե ինչքան փտած և հին միս է ուտում որևէ մարդ և դա ընդհանրապես չգիտակցելով:

Yes mis SHAT em sirum biggrin.gif , bayc indzanic lav hotarutyun unecox mard hl@ cavoq chem tesel (chhaskanal vorpes gluxgovanq), vor@ i dep indz shata xangarum (amen inch chi vor karoxanum em utel).

--------------------
- Но это же противоречит здравому смыслу
- А что такое здравый смысл? - спросил
Путешественник во Времени.

nep
Posted: Oct 19 2008, 13:04

Wise Dreamer

Es xosqerov du es viravorum @nd vorum anhimn qanivor vochvoq deryevs qez chi pitakavorel, u yes uzum ei chshtel hec qo voch adekvat u radikal pahvacqi himan vra steghcvac kaskacneric drdvac. Baci ayd yes harcer em talis qez u karciqem kazmum busakerutyan masin qeznic vorovhetev stegh urish mardik chkan voronq motenan ays harcin qo tesankyunic, vor karoghanam harcer tal nayev nranc, aynpes vor uzac chuzac ays teman ays forumum minchev tvyal pah@ ughakioren kapvac e qo andzi het, te heto inch klini arden astvac giti.

եթե նկատել էիր ոչ բոլոր խոսքերնեին քո quote արածների պատասխանը.. ինձնից կազմել կարծիք չարժի միայն այն պարզ պատճառով որ մսից հրաժարվելու պատճառը տարբեր է մարդկանց մոտ, օրինակ երբեմն դա լինում է առողջության նպատակներով և կամ նիհարելու

Derzim Odnako....
Yes normal havat hamarum em voch satayakan, voodooakan, busakerapashtakan yev ayl aydpisi sheghvacutyunner. Du karogh es aprel hayastanum yev normal hamarel vor du katolikes hamarelov vor cankacac qristoneutyun normal e, du karogh es aghandavor linel yev normal hamarel qo aghand@ normal e qanivor musulman ches kam voodooist, du karoghes linel buddist yev normal hamarel qanivor du satanist ches, yes chgitem qo ashxarahayacner@ qo kroni handep dra hamar el chshtum em... Husov em aveli manramasnelu kariq chka es temayov...

գուցե, ամեն դեպքում.. եթե Հայաստանում եթե չեմ սխալվում մոտ 94% հայ առաքելական քրիստոնեության են դավանում..կարելի է ասել որ դա է հիմնական կրոնը. լավ անցանք մի խոսքով

Nshanakum e nayev spanel hanun inchvor npataki, asenq utelu  (animast spanel@ yes nuynpes chem @ndunum)

օրինակ ես եթե սրճարան եմ գնում և տեսնում եմ և կարող եմ ընտրել բրինձ ուտելւ կամ խորոված ուտել.. նշանակում է միս ուտելը այլևս կշտանալու նպատակով չի լինի այլ համային նախընտրության

kyanqi anardarutyun@ bolorin e verabervum, nuynisk chuterin u horterin, bolori baxt@ chi vor berum e

լավ չի ելի, եսել չեմ ուզում մասնակցեմ այդ անարդարությանը:

krkin viravorum es u krkin anhimn qanivor yes vochmi himq chem tvel yentadrelu te yes stegh aranc gitakcelu em xosum mis utelu masin, kam angitakcabar em mis utum, vor mi hatel uzumes hamozel te du aveli lav es haskanum qan yes te inchnem yes gitakcum inch@ taqcnum inqs indzanic???

KACATKA, չգիտեմ ինչու վիրավորվեցիր, ամեն դեպքում տենց նպատակ չեմ ունեցել, եսել օրինակ ժամանակին չեմ գիտակցել և ոչ մի ամոթ կամ վիրավորական բան չեմ տեսնում դրա մեջ:

qo berac orinakner@ kareli e hamarel cayraheghutyunner im handep qanivor im pahvacqic vochinch chi nshum (ruseren namekayet) vor yes patkanum em aydpisinneri sharqin, hetevabar hamematelov indz aydpisinneri het, chmoranam nshem vor krkin anhimn, qo gracner@ viravoranqi tesq en stanum...

կրկին իզուր վիրավորվում ես, ես համեմատումները քո անձի համեմատ չեմ արել, այլ ընդամենը ցույց տվել որ այն ինչ ուրիշին եկամուտ է բերում միշտ չի արդարացնում իրեն, իսկ ինչքանով է ծայրահեղ ինչքանով ոչ թող ամեն մեկը ինքը վերլուծի

Mardu mis chem utum vortev ayd depqum mard e spanvum, isk da im xghchi vra azdum e qani vor mard@ hogevor eak e, vochte anhogi anasun.
porcum em haskanal qo grac@... mardu h@naravorutyunner@ aveli shat en (mard@ karoghe utel yev mis yev busakan kerakur), bayc mard@ porcum e sahmanapakel ir h@naravorutyunner@ (aysinqn utum e miayn mis u busakan kerakur) yev du da hamarum es sxal??? Aysinqn mard@ ir h@naravorutyunner@ chsahmanapakelu hamar piti uti miayn busakan kerakur ??? O_o

եսել փորձում եմ քո գրածը հասկանալ ֆիզիկապես մարդը կարող է ուտել մարդ, այդ հնարավորությունը նա ունի բայց արհեստական սահմանափակում է իրեն ելնելով իր խղճից, մարդ ել կա որ խղճում է կենդանիներին և չի ուտում..

da qo andznakan diagnozn e mardkayin psixozi masin??hogebani krtutyun unes te pilisopaneri grvacqner es shat kardum??

ետքանել շատ չե բայց կարդում եմ smile.gif բայց կարծում եմ որ նման տրամաբանությունը պետք է որ ճիշտ լինի:Մի անգամ ամենադաժան և շատ սպանող մարդասպաների հնգյակը ցուցակը պատահաբար հանդիպեց, որոնցից մեկը փոքր ժամանակից սովորությու ուներ պարբերաբար կենդանիների հանդեպ դաժանություններ անել փոքր ժամանակվանից:
ի դեպ անեկդոտ թեմայով:
Հայր ու տղա մարդակերներ նստած են, ես տղեն ասում
- Պապ արի էլ մարդ չուտենք էլի նորմալ ապրենք,
էս հերնել բա
- Տղա ջան էլի փիլիսոփա ես կերել biggrin.gif

hamematac te inch e spasvum nranc azat bnutyunum: AYO palatnerum...
... ayd tvum MENAK kov. Ba mnacac@?

հետաքրքիր է վիդեոն նայել ես? թե ուղղակի կարծում ես որ այդպես է? օրինակ շատ հավաբուծական ֆերմաներում հավերը քայլելու տեղ չունեն, ավելին նույնիսկ թևերը չեն կարող շարժել, կովերը խոզերը քայլել չեն կարողանում քանի որ ծնված օրվանից դրա հնարավորությունը չեն ունեմ, նրանց կեղտերը ամիսներով չի մաքրվում, նրանց հաճախ պետք տանջվել կիսաեփված/մորթած վիճակում և այլ լիքը բաներ.. իսկ ազատությունում նրանք նախ ունեն ազատություն, այո, միայն մարդը չի որ սիրում է ազատություն.. իսկ թե ում կողմից կուտվի և երբ կուտվի դա արդեն բնության օրենքն ա որոշում ըստ որի հիմնականում ուտվում են ոչառողջները: Մի խոսքով կենդանին ունի միշտել իր հատկացված տեղը բնությունում:

Inch asem uzumes mecavari hetd shpvenq bayc inqd der nayumes ashxarhin vardaguyn aknocnerov u payqarum es hanun ham@ndhanur xaghaghutyan u yerjankutyan aranc xor@ mtacelu bun patcharneri masin, du @ndhamen@ porcum es veracnel hetevanqner@ kendanaspanutyan, aranc mtacelu te inchu en mardik pahum anasunner poxaren@ dranc tegh@ dashter canelu. Mtacumes yete yerkragund@ sarqen art, et snund@ kheriqi vor saghin uteliqi pahanjner@ bavarari?? Menak chberes vegetarianecneri tvyalner te kheriqi, teche enqan hashvarkner kan voronc hashvarknerov himikva resursner@ apagayin chi heriqi ur mnac msic hrazarvel... Te qo hamar da karevor chi, @ndhamen@ qo xighch@ hangist @lni vor kendani chspanecin... Alarum es, kam ches karoghanum (kyanqi porc chi heriqum, ayl vochte mtavor unakutyun) mtaces bun patcharneri masin u dranc dem payqares ayl vochte hetevanqneri...

իսկ ով ասեց, որ ես համընդհանուր խաղաղության համար եմ պայքարում ?? իմ սննդային նախընտրությունը համընդհանուր խաղաղության հետ շատ քիչ կապ ունի:
Իսկ դաշտեչի փոխարեն կենդանի չպահելու համար պատճառներ շատ կան օրինակ մարդիկ գրեթե միշտ պարտադիր պետք է քեֆերին կամ հարսանիքներին խորոված տան, օրինակ նրա համար որ հանկարծ չկարծեն փող չունեն, ու քանի որ անձամբ ես հիմա ետքան կախված չեմ հասարկության կարծիքից և ոչ ել կախված եմ ինձ զգում խորովածի համից ես հեշտությամբ հրաժարվում եմ դրանից:

nep
Posted: Oct 19 2008, 13:23

Wise Dreamer

Что думаю то и пишу. Несколько раз заметил копипейст оттуда сюда или наоботор на этом основании и написал.

գուցե մինչ պրովոկացիոն և ծաղրականին մոտ գրառում անելը ԼՐԻՎ ուրիշ մարդու մասին և դա public կերպով, մի հատ ճշտեիր գրելուց առաջ բնամարդը ես եմ թե ոչ ?? դու կպել ես ոչ միայն կոնկրետ անձի այլ նաև մի բլոգի որտեղ պարբերաբար բնապահպանական նորությնուններ են տեղադրվում..

Более того там не написано ничего того что не написано здесь

օք խնդրում եմ բեր ՆՐԱ գրած մեջբերումները աստվածաչնից ??

Так что в отличие от пинателей черепашек и людей их покрывающих стесняться мне нечего

նույնիսկ մարդասպանին է տրվում երկրորդ շանս..

nep
Posted: Oct 19 2008, 13:26

Wise Dreamer

QUOTE (In the immortal words of nop, since Oct 19 2008, 00:46...)
Skzbic kardum em, hasa stex u haskaca vor teman plavni poxvuma, isk hima arden ancela andznakani.
Hakirch im karciq@ asem:
Es hamarum em vor caxik@, kov@, mard@ ev mnacac@ bnutyan mas en kazmum u iraric chen tarbervum et imastov, u ete vochxar mortel@ vata, apa vata nayev kanachi qaxel@ (inchpes nayev mard spanel@). Ete sksenq mtacel kendanineri mexk linelu u chlinelu masin, piti voch shnchenq voch qaylenq ev ayln, vorovhetev shnchelu jamanak toqer en "lcvum" liq@ mikroskopik chaperi kendani eakner (bacatreq te inchov en nranq pakas havic) u mernum, qaylelu jamanak trorum enq liq@ mrjun, voronq i dep noric voch mi banov pakas chen havic, krisner@ vor vnas en talis gyoxatntesutyan@, eli kendaniner en u mexk en, chanj@ vor nerverit azduma, chpetqa satkacnes, vorovhetev mexka...
Jogum eq inch "himarutyuna"?

Mi xosqev chem voxjunum mis chutelu gaxapar@ u hamarum em armatapes vtangavor bolor imastnerov biggrin.gif

պատասխանեմ կարճ, միս չուտելը դեռ չի նշանակում, որ դու բեթմեն ես և ամբողջ աշխարհի խնդիրները լուծելու ես կամ գլոբալ փոփոխություններ ես մտածոլւ, դա ուղղակի մարդու որոշումն է առանց սպանելու ուտել և իմ կարծիքով մի փոքր քայլ առաջ ոչ միայն կենդանիների հանդեպ այլ մարդը անձամբ իր հետ:
Կարծում եմ եթե մարդ տեսնում է օրինակ խեղդվող մարդու, նա չի ասում միևնույն է աշխարհում շարունակվելուեն մարդիկ խեղդվել ինչ իմաստ ունի այս մարդուն փրկել, ուզում եմ ասել գուցե ընդհանուրին անցնելը ոչ միշտ է հարկավոր...

Yes mis SHAT em sirum biggrin.gif , bayc indzanic lav hotarutyun unecox mard hl@ cavoq chem tesel (chhaskanal vorpes gluxgovanq), vor@ i dep indz shata xangarum (amen inch chi vor karoxanum em utel).

հավատա ես ել իմ շատ ծանոթների մեջ ամենալավ հոտառություն ունեցողնեմ եղել, բայց հիմա նոր եմ հասկանում, որ մսի հանդեպ հոտառությունը բավականին թույլ էր, ուզում եմ ասել մեկ մեկ մինչև մարդ չի փոխվում չի նկատում որ լավը հարաբերական ա ու լավիցել լավ կա

83 replies since Oct 3 2008, 10:42 Track this topic | Email this topic | Print this topic
Pages: (5) « First ... 2 3 [4] 5 
<< Back to People about people

Arminco Global Telecommunications